banner banner2 banner3 banner3 banner3
DekorHane.com Ürün Teslimat Şartları
Ne kadar kargo ücreti ödeyeceğim?
DekorHane.com’dan vereceğiniz siparişlerde, sipariş miktarınıza ve ürünün boyutuna bağlı olarak oluşacak kargo bedeli tarafınızdan ödenecektir.

Şipariş Ettiğim Ürünü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?
DekorHane.com Temsilcisi ya da ilgili kargo firması çalışanı tarafından size iletilen kargo paketinizi, teslim almadan önce lütfen kontrol ediniz.

Ürün Paketini teslim aldığınız anda kargo firmasının sorumluluğu ortadan kalkmaktadır.

Bu yüzden taşıma esnasında hasara uğradığını düşündüğünüz bir paketi teslim almadan DekorHane.com Temsilcisi veya kargo firması çalışanına teslimat ile ilgili tutanak hazırlamasını isteyin ve hasarlı olduğunu düşündüğünüz ürünü teslim almayarak DekorHane.com Temsilcisi ya da ilgili kargo firması çalışanına geri verin.

Teslimatı yapan firma yetkilisi paketin hasarlı olmadığını düşünüyorsa bile, sizin paketi açarak ürünlerin hasarsız teslim edildiğini kontrol ettirme ve durumun yine tutanakla tespit edilmesini isteme hakkınız bulunmaktadır.

Paket kabul edilmemiş ve tutanak tutulmuş ise, tutanağın sizde kalan kopyasıyla birlikte en kısa zamanda DekorHane.com ile temasa geçmeniz gerekir.Bunun için iletişim bölümünde yer alan detayları kullanınız. DekorHane.com en kısa sürede yeni ve sağlıklı bir teslimatın gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Size teslim edilen ürünlerle ilgili herhangi bir sorunuz olduğu anda bilgi@dekorhane.com adresinden elektronik posta yoluyla bize 7 gün 24 saat boyunca ulaşabilirsiniz. Size en kısa sürede yanıt vereceğiz.